Relacje i komunikacja

Cztery typy trudnych ludzi

Artykuł powstał w momencie, kiedy cała Polska wstrząśnięta jest wydarzeniami związanymi z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Dzień, który zawsze od 27 lat scalał ludzi okazał się dniem, który na zawsze pozostanie w Naszych pamięciach. Nie tak jak powinien.
 

Osobiście bardzo mnie to dotknęło, ale nie tylko mnie. Nadzieją jest to, że ludzie dobrych serc, mających choćby najmniejszą wiarę na wygraną dobra nad złem, łączą się ze sobą. Razem jesteśmy silniejsi.

Ludzie…no właśnie, co się z nimi dzieje? Odnoszę wrażenie, że zachowują się tak jakby żyli w puszczy, przepełnieni nienawiścią, agresją i zazdrością sieją spustoszenie w sercach innych. Coraz bardziej głośni, odważni i bezwzględni z ogromnym poczuciem bezkarności. Nie powinno się robić drugiemu człowiekowi żadnej krzywdy.

Często za takim działaniem kryją się osoby z niskim poczuciem wartości, niepogodzeni ze sobą i światem. W kontaktach z innymi przejawiają irytacją, agresję, wrogość i brak chęci współpracy. To ich forma ekspresji, która niekontrolowana i niepohamowana może zebrać ogromne żniwa, ponieważ krzywdzi.

Ich drażliwość, cynizm a nawet agresja to często wołanie o pomoc. Trudno to pojąć.

Czy ludzie mogą być dobrzy? Czy jesteśmy im w stanie pomóc? Osobiście wierzę, że tak. Pod warunkiem, że będą chcieli tej pomocy, albo przemycimy tą pomoc sprytnie, co jest możliwe.

O tym jak radzić sobie z trudnymi typami pisałam w tym artykule. 

Aby móc zastosować znajdujące się w nim rady warto poznać różne typy ludzi, to czym się charakteryzują i jak funkcjonują.

 

Typ numer  jeden – wróg.

Cechy szczególne: drażliwy, wybuchowy, nieufny, w trudnych sytuacjach agresywny, szukający non stop winnych.

Sposób komunikacji: dosadny, agresywny, krzykliwy z bogatym słownikiem przekleństw.

Najczęściej spotkasz ten typ w internecie i mediach społecznościowych, gdyż tam czuje się wspaniale.  Miejsce, gdzie czuje się jak ryba w wodzie i pod płaszczykiem anonimowości uważa, że wszystko mu wolno.

Jego reakcje są na tyle ostre, że bardzo często osoba, z którą się komunikuje, zostaje sprowokowana do takiej samej formy rozmowy. Emanowanie złością jest u niej na tyle silne, że bez powodu i nagle możesz znaleźć się w ogniu niesprawiedliwej i kompletnie nieuzasadnionej batalii słownej. Niczym z karabinu maszynowego potok słów w Twoją stronę jest tak silny, że zaczynasz wewnętrznie kipieć.

Gorzej jeśli agresja z ich strony jest bierna. Na horyzoncie jest cicho i spokojnie, ale Twoje prośby są ignorowane, Twoje projekty przeciągane bądź odrzucane. Niby nic prawda? Jednak wszystko, co robisz jest sabotowane, ponieważ należy Ci się kara.

 

Typ numer 2 pesymista.

Cechy charakterystyczne: niespokojny, pesymistycznie nastawiony, negujący pomysły innych, popada w uniesienia emocjonalne.

Sposób komunikacji: zawsze po potwierdzeniu, występuje słynne „ale”, mało energetyczny.

Takim osobom bardzo trudno się funkcjonuje. Wszystko stawiają na jedną szalę, przez co każdy temat to niemalże sprawa życia i śmierci. Przez swoje przesadne zamartwianie się stają się roszczeniowi i działają innym na nerwy.

Zamiast działać, na wstępie skupiają się na tym, aby znaleźć przeszkody. Tak bardzo boją się, że coś nie pójdzie po ich myśli, że wolą się wycofać. Przez swoją intensywną niepewność sieją zamęt u innych. Ciągle myślą pesymistycznie i w ten sposób patrzą na świat. Wszystko według nich będzie źle, nie uda się i nie ma sensu.

Budowanie czarnych scenariuszy to ich chleb powszedni. Można im powtarzać, że wszystko będzie dobrze, a oni i tak wiedzą swoje.

 

Typ numer 3 egoista.

Cechy szczególne: dbanie o własne dobro nade wszystko, zero kompromisu, odbieranie wszystkiego osobiście, liczy się jego „ja”.

Komunikacja przede wszystkim opiera się na słowach: moje, ja, dla mnie, wg mnie.

Ego tych osób jest na tyle silne, że wszystko, co się dzieje wokół, odbierane jest przez nich osobiście. Przez takie podejście osoby te są trudne w komunikacji, ponieważ mają wygórowane wymagania i niechętnie godzą się na kompromisy.

Jeśli ich oczekiwania nie są spełniane egoiści reagują bardzo impulsowo. Natomiast w momencie, gdy w jednym miejscu znajdzie się kilku egoistów to spotkanie skazane jest na klęskę. Żaden z nich nie odpuści, żaden nie pozwoli by ktoś inny był inicjatorem spotkania, żaden nie skupi się na temacie spotkania ani problemie. To będzie istna walka kogutów.

Osoby te są często na tyle silnie przekonane, że ich ich pomysły i idee są tak wspaniałe i słuszne, że inne rozwiązania nie wchodzą w grę. Albo będzie po jej myśli, albo wcale. Gdyby miało być inaczej to uciekaj czym prędzej.

Każdy ma w sobie egoistę, ale gro ludzi potrafi go kontrolować i wie kiedy włączyć lub wyłączyć ten guzik. Gorzej jeśli dzieje się to poza kontrolą. We współczesnym świecie egoizm jest coraz bardziej popularny i niepohamowany. Ludzie tacy są coraz bardziej odważni, by ruszyć na wojnę z kimś kto im przeczy, nie zgadza się czy prowokuje. Niestety do pielęgnowania egoizmu bardzo mocna przyczynia się telewizja i internet, dlatego że media te pokazują często właśnie takie postawy wobec życia.

 

Typ numer 4 nullofobik(bojący się odrzucenia)

Cechy charakteryzujące: bierze każdą uwagę bardzo do siebie, często się rozkleja, oczekuje na uwagi, upokorzenia i zniewagi, wywiera presję.

Komunikuje się pytając często, czy przeszkadza, czy nie robi nic złego.

Pewnie zastanawiasz się, co robi tu ten typ człowieka? Zapewne uważasz, że jest nieszkodliwy. Nic bardziej mylnego. Nawet najmniejszy sygnał, który świadczy, że nie lubisz takiej osoby bądź nie udało Ci się zrobić tego, o co poprosiła powoduje w niej wzrost frustracji.

I na tym nie koniec. Sama siebie zaczyna nakręcać i zalewać Cię prowokacjami, które mają potwierdzić, że jej nie lubisz, nie szanujesz, nie liczysz się z jej zdaniem. Na dłuższą metę bardzo męczące.

Szukanie dziur w całym to jej specjalność. Szukanie dowodów na jej wyimaginowane tezy to życiowe zadanie. Nie zadzwonisz na czas bo coś Ci wypadło, nie dojechałeś na spotkanie bo dziecko Ci zachorowało to idealne argumenty ku temu, żeby wywrzeć na Tobie presję odrzucenia.

To jeden z tych typów, który najchętniej i najszybciej człowiek jest w stanie unikać. Jest jak zaraza. Odrzucenie a raczej poczucie odrzucenia powoduje w niej ogromną wrogość i agresję poprzez nękanie. I nie ma, co się dziwić, że od takiej osoby chcesz trzymać się jak najdalej.

Lęk przed odrzuceniem dla takiej osoby jest dużym problemem, gdyż powstrzymuje przed podejmowaniem decyzji, działaniem a nawet zwróceniem się o pomoc.

 

To tylko cztery najważniejsze typy trudnych osobowości. Gdyby się zagłębić znalazłoby się ich znacznie więcej. Nie mniej jednak te cztery są najbardziej popularne i najczęściej spotykane w Twoim codziennym życiu.

W dzisiejszych czasach nie jest już w cenie trzymanie stoickiego spokoju w ryzach. Świat telewizji i internetu uczy zupełnie innych postaw. Bodźce, które stamtąd są wynoszone przenoszone są na grunt prywatny i zawodowy. Granice się zacierają. Ludzie tracą kontrolę na postawami, emocjami i reagowaniem na różne sytuacje.

Czy to oznacza, że człowiek będzie coraz gorszy?

Oby nie.

Podziel się opinią w tym temacie. Będzie mi bardzo miło.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *