Czas na zmiany,  Harmonia i relaks

Jak osiągnąć harmonię?

Droga do harmonii to nie droga na skróty. Nie ma też na nią jednorazowej, sprawdzonej oraz skutecznej recepty. To proces, w którym jednym z istotnych elementów jest sprecyzowanie życiowych celów oraz wytrwałe dążenie do ich osiągnięcia.
 

Przyczyn potrzeby odzyskania harmonii może być wiele. Często to chęć uzyskania równowagi i spokoju, uczucie wypalenia, poczucie winy czy towarzyszący wciąż niepokój jak i stres.

W takiej sytuacji ważne jest nie tylko ustalenie swoich osobistych celów, ale również nauczenie się radzenia sobie w trudnych sytuacjach i pokonywanie wszelakich blokad.

Dzięki czemu skuteczniej przechodzi się przez kolejne etapy życia, czerpiąc z niego większą radość.

Takie podejście jest skuteczne w różnych przestrzeniach życiowych i relacjach zarówno partnerskich, małżeńskich oraz rodzicielskich.

 

Skąd się bierze potrzeba harmonii?

Tempo dzisiejszego życia, niekończąca się pogoń i natłok obowiązków między pracą zawodową a życiem prywatnym, wymaga znalezienia kompromisu między tymi sferami.

Nie ma, co się oszukiwać! Bez tego też się da funkcjonować spokojnie? Zdecydowanie tak nie jest!

Często brak wyważenia między pracą a sferą osobistą kończy się nieśmiałością, niską samooceną oraz brakiem wiary w siebie. Wówczas wiele wydaje się niemożliwe, nieosiągalne i nie warte wysiłku.

Jeśli pojawia się uczucie utknięcia w martwym punkcie to sygnał ku temu, że stoi się pod ścianą. Konieczne są zmiany. Inaczej życie będzie pasmem irytacji, nerwowości, braku poczucia szczęścia, spokoju i harmonii.

 

Najważniejsze jest to, co zrobisz.

Pierwszym korkiem ku zmianom jest podjęcie świadomej decyzji, że chce się tych zmian dokonać. Pewnie, że wymaga to odwagi i wysiłku.  Jednak jest warte swojej ceny. Pamiętaj, że efektem ma być spokojne, harmonijne i szczęśliwsze życie. A to jest warte walki prawda?

Ważna jest nie tylko deklaracja gotowości, ale również świadomość zmian, które czekają. Opuszczenie strefy komfortu, w której wszystko było takie znane, oczywiste i przewidywalne to klucz do przebudowy swojego dotychczasowego życia.

Pamiętaj, że musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć, po co chcesz to osiągnąć i po czym poznasz, że zmiana się dokonała. Samo myślenie nad tym nic nie da, jeśli nie zaczniesz działać krok po kroku. A jednym z najważniejszych kroków jest szczere zanalizowanie swoich potrzeb i spisanie ich na kartce(możesz też rozrysować, jeśli taka forma działa na Ciebie lepiej).

Jednak to nie wszystko. Wsłuchiwanie się w siebie, skupianie się na sobie(czytaj jako znalezienie czasu tylko dla siebie) to najcenniejsze, co można zyskać.

W całym tym natłoku dnia codziennego sprzyja to przywołaniu marzeń, pragnień oraz pomaga w dotarciu do źródła tego, co uspakaja i daje poczucie szczęścia. Odpowiedzi często tkwią głęboko w Nas samych.

 

Możliwe przeszkody.

Tak szybko jak zaczyna się entuzjazm z odkrycia celów życiowych i tego, co da poczucie harmonii i szczęścia, tak szybko pojawiają się pesymistyczne myśli i przekonania. Mózg ludzki jest bezlitosny.

Z uwagi na fakt, że w każdym tkwi „zołza” w postaci krytycznych myśli należy być bardzo wytrwałym i zdyscyplinowanym w osiągnięciu celu.

Często te przekonania są uśpione do momentu, gdy nie chcemy dokonać zwrotu w naszym życiu. Wówczas wkrada się niepokój, poczucie bezradności, zwątpienia.

Na tym etapie bardzo przydatna okazuje się umiejętność przekształcania myśli i ograniczanie możliwości „zołzy”. Tutaj możesz pobrać  jedno z ćwiczeń pracy nad przekonaniami, które w takich sytuacjach jest bardzo pomocne.

W rezultacie przekierowania myśli w innym kierunku ma się szansę na zmianę niechcianych reakcji, ale przede wszystkim na lepsze zrozumienie siebie. To zaś przełoży się na większą samodyscyplinę oraz odważniejsze wprowadzanie zmian do życia.

Nagrodą i zarazem owocem tej ciężkiej pracy jest wprowadzenie równowagi i harmonii do życia, większa radość z dnia codziennego oraz pełniejsze funkcjonowanie tu i teraz.

 

Tak zaczyna się harmonia.

Wsłuchiwanie się w siebie, chwile na przystopowanie pędu życia, czas dla siebie i pozytywne myślenie to kluczowe momenty w drodze do harmonii.

Niby tak niewiele i takie to banalne, jednakże bardzo ważne i trudne.

Znajdź ten czas i choć raz wysłuchaj siebie i odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  • Jaki mam cel w życiu prywatnym?
  • Do czego jest mi potrzebny ten cel?
  • Co chcę osiągnąć?
  • Jak obecnie wygląda moje życie?
  • Co mogę zrobić by to zmienić?

Intuicja to najlepszy przyjaciel w drodze do harmonii. Często jest tak, że wiecznie coś analizujemy, kalkulujemy za i przeciw, rozmyślamy i cieszymy się, że wygrał rozum. Jakże jesteśmy z siebie dumni, że nie daliśmy się temu, co podpowiada nam serce.

Nie zwracamy uwagi, że rozum nie zawsze podsyła nam dobre rozwiązania w kwestii naszego szczęścia i harmonii.

W tak delikatnych tematach, jakimi są równowaga życiowa, radość z życia i spokój, warto dopuścić swoją intuicję do głosu. Co więcej trzeba ją dopuścić do głosu!

 

Nie czekaj na łaskawość losu i drzemiącej w Tobie „zołzy”, że odpuszczą. Weź swój los w swoje ręce. Szczęście i spokój tkwią głęboko w Tobie.

Jest to warte wysiłku, ponieważ zrównoważenie daje poczucie spokoju, radości i energii. Chce się więcej i czuje się, że można więcej. Zdecydowanie odważniej sięga się po swoje marzenia i cele. I nie jest to żaden bełkot.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *