Relacje i komunikacja

Jak radzić sobie z trudnymi typami?

Ludzie o trudnych charakterach od początków istnienia dziejów uprzykrzają innym życie. Co gorsza wiele typów takich krwiopijców czuje się w swoim żywiole i rozwijają swoje „kompetencje” coraz bardziej. Rozmnażają się jak grzyby po deszczu. Praktycznie można spotkać ich w każdym miejscu o każdym czasie. Tym samym wzrasta świadomość, że ryzyko spotkania takiej osoby jest kolosalnie wysokie i nieuniknione.
 

Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego spotkanie z jakąś osobą nie poszło tak jak powinno? Czy kiedyś ktoś wytrącił Cię z równowagi i zamącił w głowie? Zdarzyło się kiedykolwiek tak, że zachowałaś się w sposób nieznany Tobie i wręcz nie pasujący do Ciebie, tylko dlatego, że dana osoba wywarła na Ciebie taki wpływ?

Jeśli na którekolwiek pytanie odpowiedziałaś tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. I już na wstępie powiem Ci jedno – taka reakcja nie była Twoją winą.

 

Niestety wśród Nas można spotkać wiele typów manipulatorów. Należą do nich typki wciąż narzekające, histeryzujące, osądzające innych a nawet Ci, którzy się wyżywają na innych. Jak widzisz z każdej strony czeka na Ciebie kontakt z trudnym typkiem.

Ich wspólnym celem, czasami bardziej a czasami mniej świadomym, jest sprowokowanie Ciebie. I na tym nie koniec.

W kolejnej fazie zostanie wywołane w Tobie poczucie winy, jeśli dasz się sprowokować za Twoją ostrą reakcję i wystawienie złej opinii o Tobie. Bo jak Ty mogłaś tak zareagować? Przecież ja nic takiego nie powiedziałam, ani nie zrobiłam?

Widzisz, co się dzieje? Manipulatorzy odwracają kota ogonem i często skutecznie. Jeśli w tym momencie myślisz, że radzisz sobie z takimi typami zawsze, to jakoś w to nie wierzę. Na pewno masz jakieś granice, sferę komfortu, które gdyby zostały przekroczone i wykorzystane przez takiego manipulatora, to nie zachowałabyś ani spokoju, ani uśmiechu na twarzy.

 

Istnieją pewne cechy charaktery, które mogą pomóc Ci już na starcie zidentyfikować takiego krwiopijcę.

Oto przykłady. Osoby, które mają niskie poczucie wartości dokarmiają się wyżywaniem na innych i ich krytykowaniem. Ludzie podli, którzy nie zwracają uwagi na to, jak reagujesz na ich uwagi i komentarze, a wręcz jak widzą, że emocjonalnie już dostajesz pod dupie, jeszcze bardziej gnoją. I wreszcie mój ulubiony typ, oczywiście w negatywnym ujęciu. Typki, które przybierają pod wpływem różnych sytuacji na starcie postawę obronną(nie słuchają innych, wręcz byle po trupach, ale ja muszę wyjść z tego cało).

Takich osób powinno się unikać lub ograniczać kontakty z nimi. Zapewne każdy tak Ci doradzi. Z tymże tutaj już tak kolorowo nie jest, jeśli dotyczy to naszego szefa, kogoś z rodziny a nawet przyjaciółkę lub przyjaciela.

W tym przypadku jasne, że możesz odciąć ich kreską, ale co jeśli zależy Ci na tej osobie?

Rozwiązanie jest. Możesz sobie i jej/jemu pomóc.

Receptą jest poznanie, czyli diagnoza tego z jakim typem człowieka masz do czynienia i z jakim poziomem jego trudności masz styczność. Twoją bronią będzie opanowanie, bo w końcu jeśli będziesz miała wiedzę w tym temacie, to nie dasz się sprowokować. Będziesz w stanie przewidzieć jakich sztuczek ta osoba może na Tobie próbować a to jest klucz do uzyskania przewagi.

 

W jaki sposób możesz sobie poradzić z kimś uciążliwym?
 

Załatwienie sprawy w dużej mierze będzie zależało od tego, czy to dotyczy sfery biznesowej czy prywatnej. Inaczej będziesz postępować z szefem, koleżanką z pracy, a zupełnie inaczej z mężem czy kimkolwiek z rodziny.

 

Bez przykładów w tym momencie to moje pisanie nie miałoby sensu.

Przypuśćmy, że masz problem w małżeństwie. Pytanie kto ich nie ma? Zawsze są wzloty i upadki bo taki związek to wieczna sinusoida. Co jeśli jedna ze stron to tak zwany truciciel?

Masz dwie opcje. Jedna z nich to wrzasnąć, że masz dość i nie cierpisz takiego zachowania. Efekt trzaskasz drzwiami i wychodzisz. I ta opcja jest popularna. Tylko, że bardzo słaba.

Drugie rozwiązanie to wytłumaczenie takiej osobie jak bardzo Ci na niej zależy i jak ją kochasz, ale nie jesteś w stanie znosić takiego postępowania i poprosić o chwilę rozmowy.

Ok to nie będzie proste, więcej to będzie cholernie trudne. I może nie zadziać się od razu. Ale przypomnę Ci, że ten trudny typek z jakim masz do czynienia woli, abyś trzasnęła drzwiami i potem miała wyrzuty sumienia jak stąd do Kanady. Tylko, że Ty sobie na to nie pozwolisz i zbijesz go z tropu, a to już da prędzej czy później takiej osobie do myślenia.

 

A co jeśli Twoim problemem jest szef w pracy? Powiedzmy, że to osoba należąca do grupy tyranów. Taka osoba, która czuje się panem tego świata i królem tego stada. Potrafi poniżyć przy innych osobach, pokazując Twoje niedociągnięcia. Kontroluje na każdym kroku i manipuluje innymi pracownikami, którzy też patrzą na Ciebie niezbyt przychylnie.

Niestety jeśli firma jest nastawiona na zyski to raczej nie będzie miała ochoty usuwać takiej osoby ze stanowiska. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – takie osoby zazwyczaj osiągają wysokie wyniki sprzedażowe i efektywności pracowniczej.

Tyle, że Ciebie to nie powinno martwić. Bo Ty już potrafisz ten typ zdiagnozować i wiesz jakimi cechami i sztuczkami wobec Ciebie się posługuje.

Trzeba podejść do tego profesjonalnie i nie przy innych pracownikach( to właśnie jest Twoja broń). Tyran nigdy się nie wycofa mając publikę, ponieważ w takim momencie jest w stanie pokazać swoją wyższość i nie pozwoli sobie na umniejszenie jego władzy.

W takim przypadku sam na sama powinnaś powiedzieć, co leży Ci na sercu. Jakiego traktowania oczekujesz, wskazując dokładnie o jakim problemie mówisz. Zaproponuj też przedyskutowanie wszelkich problemów i znalezienie rozwiązań. Pokazując, że Ci zależy i wykazując się konkretami oko w oko jesteś w stanie uzyskać bardzo dużo. I wiem, co piszę. Tacy szefowie w takiej okoliczności nie są już tacy odważni, wręcz taką postawą możesz zaimponować.

 

Tym artykułem chcę Ci powiedzieć, że jedyną a zarazem słuszną strategią w walce z takimi ludźmi jest unikanie bycia trudnym dla nich. Chodzi o to, by nie wzbudzać w nich krwiopijcy, ani potrzeby obrony. Traktuj taką osobę jak sama chcesz być traktowana. Jeśli wystarczająco skupisz się na tym jaki jest cel takiego działania i co chcesz tym osiągnąć, będziesz na wygranej pozycji. Pamiętaj, że Twoim celem jest to, aby pomóc sobie i jej.

Oczywiście to nie koniec. Teraz, żebyś mogła tą teorię wdrożyć czas na poznanie rodzajów  trudnych typów, ich cech i postępowania. Pomoże Ci to zidentyfikować taką osobę i dostosować technikę radzenia sobie.  Ale to już w kolejnym artykule.

A Wy jakie macie sposoby na radzenie sobie z toksycznymi ludźmi? Potraficie zachować spokój, czy raczej angażujecie się w kłótnie lub tłumicie złość w sobie?

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *