Harmonia i relaks,  Rozwój osobisty

Myśli pod kontrolą

Zmień swoje myśli, a zmienisz swoje życie.  To, co myśli Twój umysł jest na tyle silne, że zmienia Twoją rzeczywistość i postrzeganie świata. Oznacza to tyle i aż tyle, że jeśli tylko odważysz się zmienić swój sposób myślenia przejmiesz kontrolę nie tylko nad tym, co się dzieje tu i teraz, ale również będziesz kreować swoje jutro. 
 

Czy często pojawiają się u Ciebie takie myśli jak: „nie dam rady”, „nie uda mi się”, „nie jestem wystarczająco dobra”, „ten dzień będzie znowu fatalny”, „znowu mam pod górkę”?. 

No właśnie! Twój umysł działa automatycznie.  Programuje sobie Twoje reakcje i zawczasu je uruchamia przy nowych sytuacjach. Stąd Twój sposób myślenia z góry będzie miał pozytywny, albo negatywny wpływ na Twoje życie. 

Uświadomienie sobie tego ma jeden duży plus. Masz wpływ poprzez zmianę sposobu myślenia na swoje życie i na odczuwanie szczęścia. 

Zmiana wszelkich pesymistycznych myśli w optymistyczne przyniesie Ci ogromną zmianę samej siebie. 

 

Dlaczego sposób myślenia jest tak ważny? 

Myśli kreują Twoją osobowość. Jeśli zmieniasz sposób myślenia zmienia się również Twoja osobowość. A to oznacza, że możesz być taka jaką chcesz być. 

Pomyśl sobie o tych wszystkich momentach, w których negatywny sposób odbierał Ci w chwilę dobry humor, motywację czy chęci. Niezbyt ciekawy wariant samej siebie prawda? 

A teraz pomyśl o chwilach, w których myśli optymistyczne dodawały Ci energii do działania, powodowały uśmiech na twarzy i pewność siebie. Takich chwil chciałabyś jak najwięcej w swoim życiu zgadza się? 

Myśli są jak samospełniająca się przepowiednia. Co więcej posiadając ukierunkowane już myśli uznajemy je jako jedyną prawdę. Dodam więcej. Szukamy nawet dowodów, aby pokazać, że nasz to myślenia jest jedyny i słuszny!

Prawda jest taka, że Twoje opinie i wnioski są tylko Twoje i nijak się mają do rzeczywistości czy faktów. 

Tendencja jest taka, że łatwiej skupiać się na myślach powodujących smutek, przygnębienie a nawet zazdrość. W końcu jeśli coś się nie udało to prościej stwierdzić, że nie uda się kolejny raz i sobie odpuścić. Tym samym skazując się na jeszcze negatywniejszy sposób myślenia. I tak wpada się do jeszcze głębszej czarnej dziury. 

 

Przykład sposobu myślenia.

Załóżmy, że chcesz wybudować dom. Z góry zakładasz, że pewnie nie będzie Cię stać, że kredyt będzie za drogi. To wszystko to tylko Twoje odczucia i Twój tok myślenia. 

Ok! Jasne, że na ten moment może Cię nie stać, ale sytuacja może się przecież zmienić. Możliwe, że w przyszłości dostaniesz awans, zmienisz pracę na lepiej płatną lub założysz własną firmę.  Warto mieć świadomość tego, co jest faktem, a co tylko i wyłącznie Twoją opinią i domówieniem sobie reszty historii. 

Po co tracić czas na analizowanie czy zarabiasz mało, czy odpowiednio dużo jeśli możesz pomysleć nad tym jak to wszystko poukładać, żeby zrealizować swoją potrzebę lub nawet marzenie, jakim jest budowa domu. 

 

Zalety panowania nad swoimi myślami. 

 1. Przede wszystkim ludzie będą lepiej Cię odbierać i chętniej z Tobą spędzać czas. Prawda jest taka, że każdy chce otaczać się ludźmi uśmiechniętymi i pozytywnie nastawionymi do życia i do świata. 
 2. Poczujesz spokój wewnętrzny, a to oznacza, że zdecydowanie mniej będziesz odczuwać złość, przygnębienie. Mniej również w twoim życiu będzie sytuacji stresogennych. 
 3. Łatwiej będziesz rozwiązywać swoje problemy. Zmieniając sposób podejścia do pojawiających się trudności prościej będzie Ci na nie reagować i działać w celu ich eliminacji. 
 4. Częściej będziesz odczuwać radość. W końcu będziesz potrafiła cieszyć się z tego, co może przynieść Ci nowy dzień i będziesz otwarta na to, co nowe. 
 5. Zmienisz swoje życie na takie jakie chciałabyś, aby było. Życie, z którego będziesz czerpała dużo satysfakcji. 

 

Jaki jest pierwszy krok, aby kontrolować negatywne myśli? 

Na to jest prosty i skuteczny sposób. Warto, abyś uświadomiła sobie w jakich sytuacjach negatywnie myślisz i co myślisz, spisując przez parę dni na kartce każdy taki incydent. 

Powinnaś dowiedzieć się jaki masz stosunek do siebie i do innych. Co tak naprawdę wpływa na taki, a nie inny sposób myślenia? Co wyprowadza Cię z równowagi? Jak wówczas reagujesz? Jakich słów używasz? 

Chcę przez to powiedzieć, że kluczowa jest świadomość, że to nie tak wygląda rzeczywistość, lecz to Twoje myśli tak ją kreują. Jeśli dobrze Ci z takim sposobem myślenia to nic nie zmieniaj. Jednak nie uwierzę w to, że będąc pesymistą lepiej Ci się żyje i czujesz się bezpieczniej, ponieważ masz szansę na mniejsze ryzyko rozczarowania. 

 

W kolejnym artykule zapoznam Cię z technikami kontrolowania myśli. Jednak teraz zależy mi, abyś wykonała ten pierwszy krok. 

A jak to wygląda u Ciebie? Kontrolujesz swoje myśli? 

2 komentarze

 • anka

  Chciałabym nauczyć się kontrolowania myśli i pozytywnego myślenia. Zbyt często myślę negatywnie, rozmyślam…czekam na więcej w tym temacie 🙂

  • @trzymajster

   Obecnie tą tematyką zajmę się szerzej. Powstanie cała seria w tym temacie, więc zaglądaj 🙂 Pozytywne myślenie jest bardzo ważne w życiu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *