Harmonia i relaks,  Rozwój osobisty

Twoja droga do szczęścia

Co mam zrobić by być szczęśliwą? Coraz chętniej w dobie dzisiejszych czasów zadajemy sobie takie pytania. Odpowiedź jest prosta i jest to jednocześnie jeden z największych paradoksów życia. Aby odnaleźć satysfakcję w życiu należy podejmować takie działania, które powodują dyskomfort i wydają się w naszym odczuciu ryzykowne. 
 

Naprawdę jeśli myślisz, że po szczęście sięga się ot tak to z całą pewnością się mylisz. Tym bardziej doczytaj ten artykuł do końca. Bo szczęście to nie żadne odczucia, ale to stan umysłu, który trwa zdecydowanie dłużej niż chwilowe odczuwanie radości. 

Sukcesy w życiu są pożądane bo budują naszą pozycję jak i pewność siebie. 

Dążenie do pewnego pułapu finansowego ma nam dawać poduszkę bezpieczeństwa i możliwości spełniania marzeń czy też potrzeb. Jednak to szczęście jest ważniejsze od tego wszystkiego.

Coraz  częściej mówi się o tym, że szczęście ma najbardziej pozytywny wpływ na człowieka, na jego kondycję i funkcjonowanie w społeczeństwie. 

Szczęście wiele umożliwia. Stanowi fundament wielu innym stanów, takich jak stan zdrowia, pewność siebie, kreatywność a nawet możliwości zarabiania większych pieniędzy. 

 
Czym jest, więc szczęście?

Nie jest to tylko splot wielu pozytywnych emocji. Błędne jest myślenie w kategoriach czuję dzisiaj radość, euforię i ogólnie jest mi świetnie jako bycie szczęśliwym. 

Oczywiście, że emocje są jedną ze składowych szczęścia, jednak to coś znacznie głębszego. To stan spokoju, równowagi i harmonii w życiu. 

Prawdziwe szczęście trwa znacznie dłużej niż emocja pojawiająca się w Tobie. 

W związku z tym, że jest to stan umysłu można świadomie o nie zabiegać, ale również kontrolować. Tym samym masz ogromny wpływ na to jak bardzo i jak trwale je odczuwasz. 

Każdy Twój codzienny wybór, nawyki, relacje, komunikacja z innymi ludźmi, podejmowane decyzje mają realny wpływ na Twoje samopoczucie. 

Szczęścia nie osiąga się ot tak! Teraz może się zdziwisz, ale szczęśliwi ludzie angażują się wbrew pozorom w sprzeczne z intuicją aktywności, które wydają się nieprzyjemne. Wychodzą często poza strefę swojego komfortu. 

 
Dążenie do szczęścia. 

Mając świadomość, że szczęścia nie zbudujesz na samych przyjemnościach i robieniu tego, co się lubi, można odważniej po nie sięgać. 

To ciągła praca nad sobą i swoim rozwojem. Tym samym  by czuć trwale satysfakcję należy podejmować ryzyko i ciągle się rozwijać. Tu nie ma miejsca dla opornych i leniwych. 

Bycie szczęśliwym człowiekiem oznacza otwarcie na ciekawość wobec świata. Zapewne teraz naszła Cię myśl, że przecież ciekawość wiąże się z niewiedzą, niepewnością i niepokojem. 

Dokładnie tak! To ważne elementy na ścieżce do szczęścia. Oczywiście, że robienie rzeczy, które sprawiają nam przyjemność daje nam poczucie szczęścia. Jednak jest ono chwilowe. Odczuwane tu i teraz, a co później? 

Od czasu do czasu warto wyjść poza swoją sferę komfortu, znaleść w sobie odwagę by coś zrobić pierwszy raz w życiu, by próbować czegoś, co jest nam nieznane. 

Ludzie, którzy są najbardziej szczęśliwi działają dwukierunkowo. Po pierwsze po szczęście sięgają w swoich działaniach wywołujących przyjemność, które są im dobrze znane. Po drugie próbują czego im nieznanego i przełamują bariery. 

Zdarza się również, że osoby takie pomijają pewne sygnały i chwilowe przebłyski. 

Jak to ma się do realnych sytuacji? Powiedzmy, że kiedy jesteśmy w złym humorze, dostrzegamy bardziej intensywnie zmiany nastroju i trudniej jest nam zakończyć kłótnię czy rozwiązać jakiś problem. Przeżywamy te emocje i je przerabiamy. Kiedy natomiast jesteśmy w dobrym humorze, często pomijamy takie szczegóły. Będąc szczęśliwym posiada się naturalną zdolność ochrony emocjonalnej. Dzięki temu mniej wdajemy się w wir szczegółów. 

 
Zalety bycia szczęśliwym. 

Czując się szczęśliwym jest się bardziej otwartym i pozytywnie nastawionym do świata. Ma się świadomość, że życie jest pełne rozczarowań i trudnych chwil, ale z drugiej strony ma się tą odwagę do stawiania czoła problemom. 

Osoby szczęśliwe nie mają problemu z własnymi emocjami, z ich odczuwaniem i mówieniem o nich. Jeśli czują gniew to potrafią nim odpowiednio się posługiwać. 

Naturalna umiejętność przechodzenia z jednego stanu emocjonalnego do drugiego, bez frustracji i spięcia to fundament funkcjonowania u takich osób. Osoby takie  po prostu potrafią radzić sobie z każdymi emocjami, akceptując je i kontrolując. 

Poza tym szczęśliwi ludzie potrafią, bez wyrzutów sumienia robić rzeczy, które sprawiają im przyjemność. Długa relaksująca kąpiel zamiast wyprasowania sterty prania czemu nie? Sobotni mecz w telewizji zamiast skoszenia trawnika? Tacy ludzie wiedzą, że to im się należy i jest to ważne. 

Dodatkowo osoby szczęśliwe są szczere i uczciwe. Potrafią z łatwością określić, co jest dla nich ważne, a co nie, co ich zadawala, a co nie. 

Jest jeszcze jeden ważny plus bycia szczęśliwym. Według mnie najbardziej kluczowy. Ludzie odczuwający szczęście potrafią podejmować ważne decyzje. 

W sytuacjach, gdy jest szansa na to, aby zrealizować ważne cele w życiu takie osoby są w stanie zrezygnować z drobnych chwilowych przyjemności. 

 
Zagrożenia związane ze szczęściem. 

Często ludziom szczęśliwym, od których to szczęście naprawdę bije, zarzuca się brak realizmu. Oznacza to tyle, że w odczuciu innych płyną przez życie nieświadomi problemów czy zagrożeń. 

Ludzie szczęśliwi często są tak bardzo nastawieni pozytywnie do świata i do ludzi, że mogą bagatelizować sytuacje niebiezpieczne.

Dodatkowo może się zdarzyć tak, że ludzie zadowoleni z życia mogą, choć nie jest to regułą, pewne sytuacje omijać Jeśli coś może być źródłem frustracji czy zdenerwowania mogą omijać lub nadawać temu niższy priorytet. Stąd czasami może dojść do sytuacji, w której w pracy nie będą wykazywać się poziomem swojej ambicji dla własnego komfortu. 

Duży problem stanowi również obieranie celów w życiu. Jeśli dążenie do szczęścia staje się celem samym w sobie, wówczas później może to odwrócić się w drugą stronę. Osiągnięcie szczęścia to realizacja celu i dalej nie ma nic. A to droga ku przygnębieniu. 

Zawsze powinno się do czegoś dążyć i mieć cele, aby czuć się wartościowym i czuć satysfakcję z życia. 

 

Podsumowując szczęście to nie patrzenie na życie przez różowe okulary. Z całą pewnością to nie życie na luzie i robienie tylko tego, co jest przyjemne. Zachowanie równowagi między przyjemnościami a ważnymi działaniami to umiejętność szczęśliwych ludzi. 

To życie w złożonej strukturze, w której nie brakuje takich elementów jak: poczucie celu, radość, umiejętność stawiania czoła problemom, wychodzenia poza strefę komfortu i świadomość swoich emocji. 

Dopiero połączenie tych wszystkich elementów staje się drogowskazem na ścieżce do szczęścia. To właśnie ta droga będzie tą, która zaprowadzi do satysfakcji w życiu i spełnienia. 

Podziel się ze mną jak ty definiujesz szczęście i czy czujesz satysfakcję ze swojego życia? 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *