umysł
Czas na zmiany,  Relacje i komunikacja,  Rozwój osobisty

Umysł ludzki – sprawdź jakie są jego pułapki.

Umysł ludzki to potężna broń. Czasami mam wrażenie, że nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, albo w to nie wierzy. To jak myślimy i jak pozwalamy sobie myśleć, wpływa na kreowanie naszej przyszłości, na nasze samopoczucie a także na naszą wolność rozumowania. Niestety czasy, w których obecnie żyjemy zaburzają naszą percepcję, przekonania innych i siła przekazu powoduje stopniowy zanik zaufania do naszego własnego rozumowania.  
 

Obecnie świat skupiony jest na wirusie. Na wirusie, który wg ekspertów jest mniej groźny niż grypa, a jednak przez ruchy rządów i media zaczął rządzić światem. Ludzie są przestraszeni, sfrustrowani i zagubieni. Z drugiej strony pod osłoną Covid-19 upada gospodarka nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Rządy zmieniają po cichu ustawy, wprowadzają nowe, zaostrzają prawo, odbierają prawa wyboru i wolności ludziom. 

Dzieje się za dużo dla nas zwykłych ludzi. Jest to ponad nasze siły. Nastały trudne czasy, a może być tak, że będą jeszcze trudniejsze. I nie chcę tym artykułem dyskutować, czy wirus istnieje czy też nie, jaki on jest, czy politycy ograniczają świadomie naszą wolność, czy świat chce spowolnić tym gospodarkę, doprowadzić do depopulacji itd. Takich podziałów w opiniach ludzi jest już zbyt dużo. 

Mój cel jest inny. Chcę, żeby każdy z nas zrozumiał jak działa ludzki umysł i co można zrobić, co każdy z nas może zrobić, aby zahamować pułapkę w jaką wpadamy. 

 

Myślenie na skróty. 
 

Zacznę od tego, że najprościej jest sterować myślami innych. Wbrew pozorom my także dajemy się zwieść przyzwyczajeniom naszego umysłu. By żyło się nam łatwiej, mózg uczy się(programuje) tworzyć obrazy na podstawie kilku informacji i nie kwestionuje tego, co podpowiada mu doświadczenie a nawet fakty.Czyli jednym zdaniem łatwiej uwierzyć nam w coś, co jest powiedzenie niż zawierzyć liczbom, które trzeba przeanalizować, spojrzeć na nie trzeźwo i poddać w wątpliwość, co jest nam mówione. 

Idziemy porostu po najmniejszej linii oporu. Łatwiej zawierzyć szczątkom informacji czy słowom, które usłyszymy i do nich dobudować sobie całą otoczkę niż poszukać rzetelnych informacji. Nasze wygodnictwo niestety jest pożywką dla innych. Nasze wygodnictwo jest naszą pułapką. 

 

Uwaga na manipulację. 
 

Innym sposobem na oszukiwanie nas jest umiejętność kierowania naszą uwagą. Jak widać telewizja, media społecznościowe czy rząd potrafi to robić perfekcyjnie. Nasz mózg w niesamowity sposób potrafi decydować o tym, co widzimy i co mamy widzieć. Kierowanie naszej uwagi na wybrane elementy, działania czy obrazy jest mistrzostwem manipulacji. Jednak bez najmniejszego mrugnięcia okiem większość społeczeństwa się temu poddaje. Mało kto zachowuje lub stara się zachować trzeźwość umysłu. 

Obecnie tak jest z wirusem, ustawami przepychanymi i tym, co pokazuje nam Tv. Cel jest jeden wywołać w nasz bardzo silne emocje i sterować w odpowiedni sposób naszym myśleniem. 

I to jest ogromna możliwość stwarzania pułapek. Dlaczego? Bo zdecydowanie łatwiej niż mamy tego świadomość jest ludziom indukować fałszywe wspomnienia i obrazy. Oczywiście, że to kim jesteśmy obecnie jest kształtowane przez nasze wspomnienia, ale nasze wspomnienia są jednocześnie kształtowane przez to kim jesteśmy i jakie mamy przekonania, do których zostaliśmy skłonieni lub nawet zmanipulowani. 

Na pewno zauważyliście, że jeśli karmią nas zewsząd kłótniami polityków, straszeniem wirusem, przedstawianiem strasznych wizji nasze samopoczucie sięga dna. Ciężko nam skupić się na przyjemnych rzeczach, na naszych zainteresowaniach, na spędzaniu mile czasu z bliskimi. Dajemy się zamknąć w pułapce negatywnych myśli, strachu, złego nastroju i dajemy się odizolowywać od ludzi. Dajemy sobie odbierać to, co lubimy, kochamy i dzięki czemu czujemy się bezpiecznie. Żyjemy tylko tematami fundowanymi przez polityków i media jakby życie poza tym nie istniało. 

 

Co zrobić?
 

Zachęcam Was do wyjścia ze schematu prostego, a tym samym do większego wysiłku. Pierwszym krokiem jest dobieranie treści, które serwujemy swojemu mózgowi. W czasach internetu nie jesteśmy przecież skazani na treści, które podają nam media. Możemy łatwo znaleść informacje na tematy, którymi nas karmią, zweryfikować dane, źródła, poszukać na ich temat materiałów. 

Możemy sami i świadomie decydować o tym, które z nich wybieramy. Jeśli tego nie będziemy robić jawnie ograniczymy sobie dostęp tylko do biernych informacji i ograniczymy sobie ich dostępność. 

Po drugie i zdecydowanie bardziej drastyczne dla sporej grupy ludzi to odcięcie się całkowite od informacji. Jeśli macie kłopot z umiejętnością weryfikacji informacji, nie macie czasu na analizowanie i sprawdzanie, ale jednocześnie też to, co dociera do Was z Tv przytłacza, stresuje i obniża samopoczucie wyłączcie TV. Serio!!! Chyba nie ma gorszego źródła informacji niż sterowane wiadomości. Wg mnie to manipulacja na poziomie mistrzowskim. 

Po trzecie zawalczmy o swój spokój wewnętrzny, lepsze samopoczucie i obniżenie poziomu odczuwanego stresu. Skupmy się na tym, co lubimy robić, albo znajdźmy dla siebie nowe zainteresowania. Stwórzmy w domach swój azyl bezpieczeństwa. Warto przy okazji także popracować nad kontrolą swoich myśli. Bo to, co myśli nasz umysł jest na tyle silne, że zmienia postrzeganie świata i naszą rzeczywistość. Więcej w tym temacie przeczytasz w artykule: „Myśli pod kontrolą”. 

Mam dla Ciebie także nowy darmowy e-book: „Jak pokonać stres w 3 krokach”. Obecnie radzenie sobie ze stresem jest kluczowe, aby zachować lepsze samopoczucie i zdrowie. Mam nadzieję, że ten e-book pozwoli Wam osiągnąć większy spokój.  

Dbajcie o siebie.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *