Harmonia i relaks

Wartości w życiu to złoty klucz

Czy wiesz, że wartości w życiu wpływają na Twoje całe życie? To jakie ono będzie, jaki odniesiesz sukces, jak będziesz się czuł zależy od tego czy wiesz, co w Twoim życiu jest ważne, jakie standardy myśli, postaw i zachowań w sobie nosisz. Znasz te wartości? 
Świadomość tego jakie wartości w życiu są dla Ciebie istotne są jak bardzo dobrej jakości fundamenty domu. Bez nich ciężko jest, aby dom był stabilny, bezpieczny i trwały. Tak samo jest właśnie z wartościami. Są one bazą do Twojego szczęścia, spokoju i sukcesów. 

 

Do czego potrzebne Ci wartości w życiu? 

Posiadanie wiedzy na ich temat, hierarchia wartości w życiu jest kluczowa a zarazem niezbędna, aby wiedzieć jak w życiu postępować i jak działać. 

Zapewne chcesz, aby w Twoim życiu nie zabrakło spokoju, szczęścia i satysfakcji. Niewątpliwie każdy tego gdzieś w głębi duszy oczekuje, chce i do tego dąży. Jak często zdarza się, że ludzie wiedzą czego chcą od życia a mimo wszystko błądzą, nie wiedząc jak to osiągnąć? Z pewnością zbyt często. 

I tylko z jednego powodu. Ze względu na problem z określeniem swoich wartości, które są niczym drogowskaz na drodze do celu. 

Schemat wielu z Nas w życiu jest podobny. Pracujemy dużo, wracamy do domów zmęczeni a tam czekają Nas kolejne zadania. Co więcej tendencję mamy taką, a zwłaszcza kobiety, że potrafimy dokładać sobie kolejne zadania. Wyłącznie dlatego, że obecnie bycie zapracowaną, przepracowaną jest w modzie. Jeśli taką osobą się nie jest otrzymujesz łatkę lenia. 

Oczywiście przy tym deklarujemy, że życie osobiste(czas na hobby, dla rodziny, relaks) jest dla Nas bardzo ważne. Jednocześnie argumentujemy, że brakuje Nam na to czasu. Czy, aby na pewno? 

 

 

 
Definiowanie wartości w życiu. 
Często to nie czas jest problemem, ale zdefiniowanie tego, co naprawdę w życiu się liczy. Mając świadomość, że rodzina jest dla Ciebie bardzo ważna, powinieneś zrobić wszystko, aby ten czas spędzać z rodziną, a nie na kolejnych zdaniach. Jeśli wiesz, że zależy Ci na karierze zawodowej to powinieneś robić wszystko, co pozwoli Ci ten cel osiągnąć. 

Musisz wiedzieć, że każda Twoja decyzja jaką podejmujesz jest warunkowana tym, co jest dla Ciebie w życiu ważne. A przynajmniej tak to powinno wyglądać. 

Bezsprzecznie nieznajomość własnych wartości w życiu jest niczym stawianie blokad na Twojej drodze. 

Jeśli postawisz przed sobą cel nie znając swoich wartości masz nikłe szanse na to, że ten cel osiągniesz. Nawet jeśli będzie on w Twoich oczach i w oczach innych ludzi wspaniały, jeśli nie będzie zgodny z tym, co jest dla Ciebie tak naprawdę ważne, to cel jest niczym zagruzowanie swojej drogi. 

Każde zadanie, decyzja czy krok zgodny z Twoimi wartościami daje nie tylko dużo satysfakcji, ale wyzwala również poczucie szczęścia. 

W związku z tym szczęście jest stanem jak najbardziej możliwym do odczuwania. Jedno tylko, co powinieneś zrobić to zaspokoić wszystkie twoje wartości, a tym samym potrzeby. 

Zapewne na tym etapie, pod warunkiem, że nie znasz swoich wartości, padnie pytanie: „Skąd mam wiedzieć jakie wartości w życiu są dla mnie ważne? Jak mam poznać swoje wartości? 

 

Odpowiedź znajdziesz poniżej. 

 

 
Wartości w życiu, czyli Twój złoty klucz, mogą być różne. Każdy z Nas ma swoje i są one uwarunkowane potrzebami. Nie ma gorszych czy lepszych wartości. Każda z nich jest dobra jeśli zaspokaja Twoje potrzeby i pragnienia. 

Pamiętaj, że wartości zmieniają się w ciągu Twojego całego życia. Dlatego tak ważna jest ich analiza co jakiś czas. 

Inne wartości w życiu będą dla Ciebie ważne podczas studiów, inne gdy rozpoczniesz pracę lub założysz rodzinę. Im dokładniej będziesz w stanie sprecyzować swoje wartości tym lepiej zrozumiesz siebie. Będziesz wiedzieć kim jesteś, jaki jestem czego potrzebujesz.

 

 

 

W czym jeszcze pomaga znajomość wartości w życiu? 
Według mnie w jednym z podstawowych elementów naszego życia, a więc w podejmowaniu decyzji. Gdy dokonujesz wyborów, które będą zgodne bądź nie z Twoimi wartościami od razu będziesz to wiedzieć. 

Decyzje przeciwko Twoim wartościom będą wywoływać wewnętrzny dyskomfort. Poczujesz zapewne dezorientację, pewną pustkę, niepewność a nawet frustrację i poczucie winy. Dlatego jest to już sygnał do tego, że należy poprawić sytuację, zmienić decyzję. 

W tym momencie chcę Ci pokazać, że poznanie dobrze swoich wartości w życiu pomaga Ci łatwiej zrozumieć Twoje emocje. To z kolei wpływa na osiąganie równowagi w życiu, harmonii i poczucia szczęścia. 

W związku z tym zachęcam Cię ponownie do pobrania workbooka i wykonania ćwiczeń. 

Reasumując, co warto pamiętać o wartościach w życiu?

  1. Wartości definiują Twoje życie. To są Twoje drogowskazy do osiągnięcia celu. Działają niczym GPRS w telefonie. 
  2. Wartości wpływają na Twoją motywację. To, co przybliżać będzie Cię do twojego celu, będzie satysfakcjonujące i będzie Cię mobilizować. 
  3. Dbanie o swoje wartości daje poczucie sensu w życiu. Działając zgodnie z tym, co jest dla Ciebie ważne zadbasz o poczucie spełnienia i szczęścia. 
  4. Wartości te są zmienne i zależą od tego, co akurat się wydarza. Każda zmiana w życiu powoduje przewartościowanie tego, co jest dla Ciebie ważne. 

 

Pamiętaj też, że często w poszukiwaniu szczęścia, spokoju i metod na realizację celów sięgamy po skomplikowane metody, techniki i chodzimy krętymi ścieżkami. Jeszcze częściej w takim działaniu bardziej realizujemy innych potrzeby niż swoje. Gubimy się i tracimy nadzieję. 

Podsumowując wystarczy tylko dowiedzieć się jak poznać swoje wartości w życiu(złoty klucz), a następnie kierować się nimi w życiu, aby wszystko to, co robimy pozwoliło zaspokoić Nasze potrzeby. 

 

Mam nadzieję, że wartości w życiu od teraz staną się najważniejszymi znakami Waszego życia. 

Podziel się ze mną swoimi wartościami w życiu i ich wpływem na życie. 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *